Vårt vassaste och bästa paket för dig som vill börja med Wingfoil
Foilen är Starboard Foil Pack – UCS – Wing – Starter, byggd på Starboards ultrastyva UCS-plattform. Plattformen är kompatibel med alla moderna Starboard-vingar och levererar toppklass när det gäller styvhet, respons och hållbarhet.
Frontwingen Fusion 2200 är den stabilaste och met lättkörda frontvingen vi testat. Samtidigt är den snabbare och roligare än andra nybörjarvänliga vingar när man lärt sig grunderna så man växer inte ur den så snabbt. Fungerar perfekt i vindar mellan 3-15 m/s, ja vi skojjar inte vi har själva testat.
Brädan är Starboard Above 7'5 x 26 med 136 liter volym. Tack vare Starboards sofistikerade hydrodynamik i skrovet glider brädan friktionsfritt genom vattnet och tar dig upp på foil med minimal ansträngning. Väl i luften känns den förvånansvärt smidig och lättmanövrerad. Den extra långa foilboxen gör att du kan placera foilen mer centrerat, vilket gör att brädan upplevs betydligt mindre och mer lekfull än vad volymen antyder.
Vingen är nya Starboard Source med bom – en mycket välbalanserad vinge som håller hög kvalitet och har fått ett starkt mottagande på marknaden tack vare sin prestanda. Den utmärker sig särskilt genom sitt kraftfulla bottendrag och stabila känsla. Bom ingår.
Pump och leash till brädan ingår ej – se rekommenderade tillbehör nedan.


