Freewing Air Team LW 7m (Aluula)
Freewing Air Team LW 7m (Aluula) i gruppen Foil / Wingfoil / Vingar för Wingfoil hos Surfspot Sweden AB (7030240101039)
Freewing Air Team LW 7m (Aluula)
Freewing Air Team LW 7m (Aluula)
Freewing Air Team LW 7m (Aluula)
Freewing Air Team LW 7m (Aluula)

Freewing Air Team LW 7m (Aluula)

21999 SEK
25499 SEK
Mer information
Artnr: 7030240101039
 
Lägg i kundvagnen
  • Produktinformation
    • Grymmaste lättvindsvingen vi hållt i våra händer, väger som en klart mindre vinge men ger ännum mer graft än man kan tro av storleken.

      Fjäderviktsprestanda
      Genom att använda premiummaterial och banbrytande teknologier, erbjuder AIR Team LW en unik kombination av enastående prestanda i lättvind, responsivitet, lättviktig design och exceptionell hållbarhet.

      Kompakt geometri - tre struttar
      Den kompakta tre-strutsgeometrin skapar en unik form som hanterar vingens totala yta genom att begränsa dess totala spännvidd och minska ytan i bakre delen av vingspetsen när den är i lättvinds-läget "glidläge". Detta formade vingspetsområde genererar betydande kraft vid låga hastigheter och ökad stabilitet i starkare vindar.

      Ultralätt ALUULA AERIS FRAME
      En ännu lättare ALUULA: Aeris-komposit kombinerar den oöverträffade styrka-till-vikt-prestandan hos ALUULA Core med de tuffaste och starkaste ultralätta materialen som finns tillgängliga. Resultatet är ett återvinningsbart, lättviktsmaterial med oöverträffad styrka, samt imponerande riv- och nötningsbeständighet.

      Exklusiv ULTRA X CANOPY
      Nästa generations canopy-utveckling inkluderar en traditionellt vävd canopy förstärkt med ett ultralätt PE-nät för att bära huvudbelastningen. Resultatet är mer prestanda, ökad hållbarhet och en lättare vikt.

      TRE-STRUTSDESIGN
      Tre-strutskonfigurationen stabiliserar den extra ytan i vingspetsarna och möjliggör mer yta inom en given spännvidd, vilket skapar en låg-aspektvinge. Dessutom stabiliserar vingspetsstrutarna canopyn för ökad topphastighet.

      Pre-peg kolfiberbom
      Levereras som standard med Freewings Pre-Preg Carbon Boom och med den innovativa Modular Handle System-teknologin viket gör att du även kan montera handtag om du föredrar det (ingår ej)
    • Leverans och frakt
    • OBS! Korrekt fraktpris visas i kassan, informationen ovan tar ej hänsyn till eventuella fraktkampanjer (t ex, "Fri frakt för köp över 1000:-").

      Klicka här för att läsa mer om frakter.

    omdömen

    1 omdömen
    mathias söderström 2025-04-04

    körde freewing team aluula 7,0 premiär vid lidingöbron idag. vilken skillnad mot andra stora vingar jag kört! blåste 4-6 ms med enstaka 7 ms körde starboard take off 70 l 2025 och f one ss 1200 aldrig kört så snabbt med den foilen 22 knop o i den lätta vinden! så bra tryck i vingen m a o. Den stora skillnaden mot de tyngre vingarna på 6-7 m2 som inte är byggda i aluula är att den här flyger bättre mellan byarna, underbar att pumpa brädan med selen ikrokad. Den riktigt stora vinsten är i alla transitions ( gippar ocjh slag) då vingen inte ramlar ned mot vattnet av sin tyngd utan flyger mer likt en mycket mindre vinge. Fick till några riktigt höga hopp då jag t om kunde foila vidare efter hoppet och där känns starboard take offen också suverän. I byarna är den hur stabil som helst och tål ju säkert 8-10 ms. Om det blir något skojrace i sommar med lättare vindar så blir det här mitt vapen

    Visa fler

    Se fler varor

    Andra köpte även

    Sko Ascan Fly 5mm
    459 SEK
    529 SEK
    M2 Neoprenlim
    99 SEK
    Köp!
    Info
    Choose country