Vi har utvecklat MAv2 Prime Edition för att göra din foilresa enklare, hjälpa dig att snabbare ta nästa steg och förkorta inlärningskurvan. Det är ett perfekt startpaket för dig som vill utvecklas inom alla foilgrenar.
Prime Edition är kompatibelt med alla North Foil-produkter och har fullt utbytbara komponenter. Paketet består av en Prime Mid Aspect-frontvinge (MA1200v2 till MA2400v2), en Freeride/0 Series-stabilisator, A700-fuselage, AF80-mast i aluminium samt en AF Board Adaptor.
Du väljer storlek på frontvingen i rullisten nedan.
Frontvingarna i Prime-konstruktion av förimpregnerad E-glasfiber tillverkas i samma formar som våra frontvingar i förimpregnerad kolfiber. De erbjuder samma höga prestanda, hållbarhet och slagtålighet som kolfiberversionerna, men till ett mer överkomligt pris.
Prime Edition levereras i en rymlig och mångsidig, vadderad väska med separata fack för varje komponent, skruvar, verktyg och marinfett.
Alla Sonar Foil-system är kompatibla med foilbrädor som har en mastbox enligt branschstandard på 165 × 90 mm.
Egenskaper:
Foil med medelhög aspektkvot, idealisk för utveckling inom flera discipliner
Hög prestanda, hållbarhet och slagtålighet till ett mer överkomligt pris
Stabil i pitchled över hela hastighetsregistret
Kontrollerat, tidigt lyft och låg stallhastighet
Kompatibel med DropBox-infästning för foil (165 × 90 mm)
Torx T40-verktyg medföljer – endast ett verktyg behövs för monteringen


