Maverick är byggd för seglare som vill ha riktig prestanda utan att betala för onödiga funktioner. I de mindre storlekarna från 4,0 till 5,8 m² är seglet format för Bump & Jump-förhållanden i lättare vind, med snabb respons och livlig känsla. De större storlekarna 6,5 och 7,3 m² levererar enkel freeride-kraft, perfekt för snabba körningar över platt vatten med full kontroll.
Den avskalade konstruktionen håller vikten låg, vilket gör seglet lätt att dra upp ur vattnet och enkelt att hantera. Ett brett trimregister gör det möjligt att finjustera prestandan i olika vindstyrkor, medan monofilmfönster ger god sikt runt omkring.
Maverick är fullt kompatibelt med Unifiber x XOsails hårdvarusystem, vilket ger en enkel och pålitlig rigg direkt ur segelväskan. För seglare som vill få tidigare planing och bättre kontroll i toppregistret kan en uppgradering till Unifibers original constant curve-master och bommar ge en tydlig förbättring i känsla och respons.
Maverick delar samma beprövade form som Vega, men är medvetet nedskalad för att hålla både vikt och pris nere. Stora monofilm-paneler ger en responsiv känsla men är mindre slitstarka än bi-ply- eller X-ply-konstruktioner. För att behålla ett tillgängligt pris saknar seglet dessutom mastfotskydd och tackblock. Dessa kompromisser gör Maverick till en ärlig och prisvärd version av ett prestandasegel som levererar samma livliga känsla som Vega – perfekt för seglare som uppskattar enkelhet och är noggranna vid riggning.


