Flysurfer Soul (closed foil kite) i gruppen Kite / Kitedrakar / Foilkites hos Surfspot Sweden AB (FKSL106KO)
Flysurfer Soul (closed foil kite)

Flysurfer Soul (closed foil kite)

Flysurfer Soul är för dig som vill ha en problemfri foil med topprestanda. Dessutom superenkel relaunch och flyger väldigt stabilt. Byggtd i extremt lätt X-light fabric. 

OBS. Bom inkluderas inte. Vi rekommenderar att ni väljer en Infinty 3.0 Race Bar eller Infinity 3.0 Airstyle Bar. Upplev sedan kicken av extremt lift-to-drag-ratio. Vi rekommenderar storlek 50 cm på bommen för alla kitestorlekar förutom 18 kvm och 21 kvm där vi rekommenderar 60 cm bom.

Mer information
Artnr: FKSL106KO
Kitestorlek: 
Antal: 
  • Produktinformation
    •  
      SOUL6.08.010.012.015.018.021.0
      Colorred / petrolred / petrolred / petrolspearmint / petrolspearmint / petrollime / petrollime / petrol
      Area (projected)4,986,658,299,9512,4414,9317,42
      Aspect Ratio5.05.05.55.555.65.86.0
      Cells35354141414141
      Depth of the profile (cm)135156165180200234217
      Wing Span Flat (cm)54863374582092110221104
      Weight = canopy + complete bridle + mixer (kg)1,421,722,042,342,743,083,48
      Recommended barsize50505050506060
       
       
      SOUL6.08.010.012.015.018.021.0
      Zenit Parking (knots)6+6+6+6+6+6+6+
      Water (knots)15-4113-3611-339-268-227-206-18
      Land / Hydrofoil (knots)11-3310-288-257-216-185-165-15
       
      The wind range chart is to be used as a point of reference. It is based on a rider who weighs around 75kg (165lbs.) Actual use will vary depending on your weight, skill level, board size/type (twintip or hydrofoil) and wind conditions on water or land. When choosing a kite size, always use common sense and repeatedly choose a smaller size if you are not sure, especially when using the kite on land.
       
      Mer info på Flysurfers sida: https://flysurfer.com/project/soul/
    • Leverans och frakt
    • Frakt:

      OBS! Korrekt fraktpris visas i kassan, informationen ovan tar ej hänsyn till eventuella fraktkampanjer (t ex, "Fri frakt för köp över 1000:-").

      Klicka här för att läsa mer om frakter.

    Kampanjvara

    Kampanj:
    Antal:
    0
    Kampanjstart:
    Kampanjstopp:

    omdömen

    0 omdömen

    Den här produkten har inga recensioner. Du måste vara inloggad för att kunna publicera en recension.

    Tillbehör

    Flysurfer Infinity Control Bar
    Fin bom från Flysurfer som passar perfekt för exempelvis höga hopp. Fina kvalitetsd...
    5289 kr
    12
    Flysurfer infinity 3.0 airstyle kitebom 60cm
    Fin bom från Flysurfer som passar perfekt för exempelvis höga hopp. Fina kvalitetsd...
    4797 kr (5477 kr)
    Flysurfer race control bar pro (utan linor)
    Bom för Flysurfers kiter som exempelvis Sonic och Speed. Säljes med eller utan linor. F&...
    3372 kr
    Köp!
    Info

    Se fler varor

    Flysurfer skruvset
    Skruvar för fena flysurfer.
    55 kr
    Köp!
    Info
    Flysurfer Peak 4 kite only (single skin foil kite)
    Senaste versionen av grymma toppturskiten Peak. Otrolig lättvindsprestanda. Fokus är enk...
    fr. 5798 kr
    Kitebräda Flysurfer Flydoor6
    Flydoor är den mest sålda brädan i världen för extrem lättvind. Assy...
    8060 kr
    10
    Flysurfer Pads Straps
    Pads / straps som passar Flysurfers brädor men även många andra märken.
    1868 kr (2078 kr)
    Köp!
    Info

    Andra köpte även

    Sko Atan Hot Mistral 6,5mm
    Troligen den varmaste skon på marknaden. Sula i latex som ger bra värme och flexibilitet...
    649 kr
    Bare Neo Socks
    Socka från Bare med 2mm neopren. Limmad och blindsydd.XS=37-38, S=39, M=40-41, L=42, XL=43-44...
    219 kr
    Bare 7mm Mitt
    Tjock och varm 3-fingerhandske från Bare.
    439 kr
    8
    Sko Ascan Star Thermo 6mm
    Extremt flexibel 6 mm Neoprensko med specialsula för bästa känsla och grepp (tunn)....
    459 kr (499 kr)