Windsurfing  Vindsurfing  Kitesurfing  SUP och Våtdräkt

Skip to Main Content »

Search Site

Category Navigation:

You're currently on:

Sailloft Traction 2011 (Freerride / Freerace)

Dubbelklicka på bilden ovan för att se bilden i originalstorlek

Zooma ut
Zooma in

Fler bilder

Sailloft Traction 2011 (Freerride / Freerace)

E-posta till en vän

Availability: In stock.

Ordinarie pris 6 190,00 kr

Specialpris: 3 590,00 kr

Delbetala från 209,00 kr/månad

Översikt

Extremt lättplanande segel från Tyska Sailloft. Planar som ett normalt segel som är 1-1,5 kvm större. Nu med lite mer twist för bredare vindregister.

* Obligatoriska fält

Ordinarie pris 6 190,00 kr

Specialpris: 3 590,00 kr

Add Items to Cart

Produktbeskrivning

Traction

Extremt tidig planing med 2 mini cams. Designat för bästa möjliga fart i minsta möjliga vind. Mycket kraftig profil där 2 mini cambers håller profilen även i svag vind. Detta segel har fått mycket fin kritik i flera tester och magasin, bland annat tyska "surf". Planar lika tidigt som normala segel som är 1-1,5 kvm större.

Storlek  Luff   Bom  Mast       IMCS   Top
7,5         495   215   460/490 25/29   Fix 
8,5         515   235   490         29        Fix 
9,5         522   248   490         29        Fix 

Seglet passar bäst för: Freerace och lättvindsförhållanden.

Test i tyska Surf (fritt översatt)

Traction 7,5
Bom 213, Luff 494, Camber: 2, Pris: 529 Euro
Mast. Fiberspar 4800, 460cm 75% carbon

På land: Saillofts filosofi är "massor av förstärkningar för evigt liv". Kan de då med Traction bygga ett segel som fungerar med minimalt med vindenergi? Seglet gör subjektivt ett luftigt intryck med mycket monofilm och med endast mindre förstärkingar i akterliket. Mastfickan är rätt smal och samlar därför upp mindre vatten. Masten måste därför träs på med rätt mycket kraft. Bommen känns kortare än på andra segel. Profilen på seglet är i nivå med rena racesegel, dock är profilen lagd med hänsyn till glid/planingsegenskaper.

På vattnet: Sailloft Traction ligger emellan extrema Severne Glide och de klassiska freerace seglen. Den har mer kraft än de mer traditionella seglen men endå med den bekanta segelkänslan (severnen har mer annorlunda känsla).
Seglare som är vana vid klassiska 2 cambers segel utsätter sig därför inte för risker med detta segel. Trots kraftig profil i seglet känns det lätt och manövervänligt. Camber roterar lätt och helt till endpositionen vid varje slag. Segler går även förvånandsvärt lätt att pumpa igång trots profilen men det är normalt inte nödvändigt då seglet är så pass kraftfullt så man kan köra "Auto-stilen". Seglet ger även tyngre seglare större säkerhet att komma upp och behålla planing i lättvindsförhållanden. Seglet kan trimmas till god tryckstabilitet för hårdare vindar. Seglet är sammanfattningsvis snabbare än mer klassiskt designade segel i lättare vindar och är i starkare vindar snabbare än vissa andra freeracesegel som exempelvis Severne Glide.
Surf-tips: Mycket planings/glid-starkt freeracesegle utan kompromisser


  Tillverkarens Hemsida:  www.Sailloft.de

Mer information

Segeltyp Freeride
 

Jämför produkter

Du har inga produkter att jämföra.